Nečekejte, až bude kůň kulhat, abyste mu začali začali podávat kloubní doplňky. Některé změny mohou být nevratné. Než se ale pro doplněk rozhodnete, podívejte se na to, co kloubní doplňky mohou obsahovat a jaké mohou koni poskytnou benefity.
Glukosamin
Glukosamin je patrně nejlépe prozkoumanou složkou kloubních doplňků. Je základním stavebním prvkem všech pojivových tkání, včetně chrupavek. V přípravcích se objevuje častěji jako glukosamin sulfát, nebo méně často jako glukosamin hydrochlorid. Obě formy jsou účinné. Při podávání glukosaminu se snižuje bolestivost a výsledky jsou na pohybu viditelné již za 10 až 14 dní. Studie prokázaly, že glukosamin může zpomalit rozpad chrupavky a může podpořit hojení poškozených chrupavek. Účinná dávka je 6 000 až 10 000 mg/den. Dávka 10 000 mg je obvykle potřebná pro koně, kteří jsou v intenzivní zátěži. Glukosamin je vhodné podávat i po úrazech kloubů a šlach, kdy urychlí hojení.
Chondroitin
Chondroitin sulfát je hlavní strukturální složkou chrupavek, kostí a pevných pojivových tkání, jako je například oční bělmo. Účinky chondroitinu na zmírnění bolesti a regenerativní dopad na tkáně nejsou tak zřejmé jako u glukosaminu. Formální studie o chondroitinu poskytují smíšené výsledky, jeho největším přínosem se zdá být prevence dalšího rozpadu chrupavky. Účinná dávka se pohybuje mezi 1 250 a 5 000 mg/den.
Glukosamin + chondroitin
Nejnovější výzkumy ukazují, že nejlepších výsledků se dosahuje při užívání kombinace glukosaminu a chondroitinu současně. Mnoho kloubních doplňků pro koně tyto dvě složky (a k nim další) kombinuje. Při prostudování složení se však setkáte s tím, že přípravek může obsahuje obě složky, ale dávka jedné z nich nebo obou je nízká ve srovnání s jednotlivými výše uvedenými denními dávkami. Předpokládá se, že nižší dávka díky synergickému efektu bude dostačující. Když se rozhodnete pro kombinovaný přípravek, je lépe vybrat takový, který dodává plnou dávku glukosaminu, který tlumí bolest, a co nejblíže odpovídající dávku chondroitinu.
Kyselina hyaluronová (HA)
Kyselina hyaluronová je důležitou složkou chrupavky a kloubní tekutiny. Vyživuje, chrání a regeneruje kloubní chrupavky v období jejich růstu, po chirurgických zákrocích, při výrazné zátěži a při kloubních onemocněních. Často se podává v tekuté nebo gelové formě, které zajišťují vysokou vstřebatelnost. Dávkování se doporučuje min. 100 mg/den. Z výsledků pozorování vychází, že přidání pouhých 20 mg do kombinovaného přípravku s glukosaminem a chondroitinem může u některých koní přinést pozitivní změnu. V jiných případech budete muset použít plnou dávku 100 mg nebo i více za den.
Methylsulfonylmethan (MSM)
MSM je zkratka pro metylsulfonylmetan, který je přírodní organickou sloučeninou síry. Tato látka se nachází přirozeně v tělech zvířat a lidí. Síra je důležitým prvkem v tělech živočichů a hraje klíčovou roli v mnoha tělesných funkcích a procesech hojení tkání. Přestože stále není jasné, jak methylsulfonylmethan funguje a jaké mohou být jeho dlouhodobé vedlejší účinky, jedná se o osvědčený a účinný protizánětlivý prostředek. Jedna studie na koních s artritidou hlezen ukázala, že k účinnosti je zapotřebí dávky nejméně 20 000 mg/den. MSM se přidává do mnoha kloubních doplňků, nejčastěji v kombinaci s glukosaminem a/nebo chondroitinem, ale jen zřídka v tak vysokých koncentracích. MSM lze však běžně zakoupit i čistý. Jeho vyšší vstřebávání a účinnost zajišťuje přidání vitamínu C.
Hydrolyzovaný kolagen
Kolagen je bílkovina, která tvoří strukturální kostru všech pojivových tkání v těle, včetně kostí a chrupavek. Kolagen se vyskytuje také v kůži, srsti, rohovině. Hydrolyzovaný kolagen je kolagen, který byl vyčištěn a také rozdělen na menší bílkovinné jednotky pro snadnější trávení a vstřebávání. Obsahuje přirozeně se vyskytující množství glukosaminu, chondroitinu a kyseliny hyaluronové, ale předpokládá se, že další přínos pochází z bílkovin a aminokyselin specifických pro pojivové tkáně. Hydrolyzáty kolagenu se používají k podpoře hojení ran a v poslední době také jako lék na artritidu. Dávky potřebné k dosažení tohoto účinku u lidí však byly poměrně vysoké a kůň může potřebovat až 40 000 mg denně.
Celadrin – Cetylované mastné kyseliny – CMO
V obchodní síti se můžete setkat s výrobky obsahující patentově chráněnou látku Celadrin, která zajišťuje účinnou lubrikaci kloubní chrupavky a tlumí bolestivost kloubů s rychlým nástupem účinku. Patrně lépe působí v kombinaci s terapeutickými dávkami dalších živin na podporu kloubů, ale nebyly provedeny žádné studie, které by porovnávaly kombinaci CMO s glukosaminem/chondroitinem oproti samotnému CMO či glukosaminu a chondroitinu. Často bývá užíván při akutních stavech artrózy a artritidy na doporučení veterináře.
Vitamin C
Vitamin C v doporučené dávce je nezbytný pro zdraví chrupavek a dalších pojivových tkání. Není vhodné ho předávkovat, nadměrné množství může chrupavku dokonce poškodit. Žádné studie na koních nejsou k dispozici, a tak i doporučené dávkování je nezodpovězenou otázkou. Koňský ekvivalent lidské dávky, u které byl zjištěn regenerační účinek na chrupavky, by byl 4 000 mg/den, ale tělo koně je schopno vyrábět vlastní vitamin C a tato dávka by mohla být příliš vysoká. Kůň na čerstvé pastvě přijímá z trávy přibližně 1 000 až 2 000 mg vitaminu C denně. Obvykle se doporučuje dávkování max. 2-4 g vitamínu C na den.
Byliny
Do kloubních doplňků pro koně se často přidávají protizánětlivě působící byliny. Mezi nejčastěji se objevující se byliny patří konopí, yucca a boswellia. Účinné látky v těchto rostlinách jsou odlišné, a i mechanizmus jejich působení se liší. Experimentálně je prokázáno, že tyto byliny mohou ulevit od bolesti a zlepšit stav chrupavek u koní, kteří mají i přes dostatečné dávky jiných kloubních léčiv a doplňků nadále bolesti.
Mangan, měď a zinek
Mangan je stopový minerál, který hraje klíčovou roli v metabolismu chrupavky, je nezbytný pro tvorbu chondroitin sulfátu v těle. Je pravděpodobné, že denní příjem manganu z obyčejného krmiva je dostatečný. Na druhou stranu měď a zinek bývají v krmivu pro koně málo zastoupeny a příjem těchto mikroprvků bývá nedostatečný. Oba stopové prvky hrají důležitou roli při tvorbě pojivových tkání. Doporučená denní dávka je 50 mg mědi a 150 mg zinku.
Záleží vždy na komplexním složení daného přípravku, kdy vhodně nakombinované složky se mohou doplňovat tak dobře, že jejich obsah je v denní dávce nižší, než je uvedeno ve článku.
Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.